Forum Polsko-Czeskie

Forum Polsko-Czeskie

Celem inicjatywy jest zacieśnienie więzi między polskim a czeskim społeczeństwem poprzez wspólną walkę z rosyjską dezinformacją. Głównym celem jest stałe powołanie polsko-czeskiej społeczności, która będzie regularnie analizować wpisy w Internecie, serwisach społecznościowych i forach internetowych.

Inicjatywa „Forum Polsko-Czeskie” powstała w celu podniesienia dostępności społeczeństwa do rzetelnych i sprawdzonych informacji. Celem działania jest wyszukiwanie, ujawnianie i neutralizowanie potencjalnych nieprawdziwych treści, czyli tzw. fake newsów, deep fake’ów i clickbaitów. Wspólne działania w projekcie pozwolą nawiązać ścisłe partnerstwo, która pozwoli w przyszłości na kolejne działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa w sieci. 

W inicjatywie „Forum Polsko-Czeskie” weźmie udział 30 osób, które będą zaangażowane w proces tworzenia strony internetowej.

 

Działania projektu „Forum Polsko-Czeskie” dotrą do 30 tysięcy osób, obywateli Polski i Czech. W ramach inicjatywy powstanie co najmniej 60 artykułów i 20 filmików obnażających rosyjskie działania dezinformacyjne. 

W trakcie inicjatywy zostanie przeprowadzona kampania społecznościowa oraz stworzona zostanie profesjonalna strona internetowa zajmująca się fact checkingiem wraz z bazą wiedzy, której celem będzie popularyzacja wiedzy z zakresu świadomego korzystania z Internetu i filtrowanie informacji. Zostanie przeprowadzona również konferencja naukowa, której tematyka będzie poświęcona rosyjskiej dezinformacji. 

Będziemy współpracować z ośrodkami akademickimi z naszych państw, Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Katowicach, Forum Młodych Dyplomatów, Klubem Lidera Rzeczypospolitej oraz międzynarodowym portalem zajmującym się dziennikarstwem obywatelskim - NewEurope.info.  

Wróć do listy