Familoki 2.0

Familoki 2.0

Familoki 2.0 to kontynuacja zeszłorocznego projektu Familoki, poświęconego odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

Na Górnym Śląsku w okresie przemysłowym powstało ponad 200 kolonii robotniczych. Podczas poprzedniej edycji mieliśmy szansę opowiedzieć o 14 z nich. W tym roku będziemy kontynuować i dalej rozwijać naszą inicjatywę. W tym roku zabierzemy Was na 9 wycieczek stacjonarnych oraz 3 spotkania online. 

Jednym z tematów spotkania zdalnego będzie ujęcie kolonii robotniczych w literaturze i filmie. Przez ostatnie lata wiele z dawnych osiedli zostało wyburzonych. Podczas spotkania opowiemy o Familokach, które zniknęły z map.

Szlak familoków

Na Górnym Śląsku i Zagłębiu w XIX i XX wieku powstało ponad 200 kolonii robotniczych. Czasami były to tylko pojedyncze ulice, a czasem powstawały małe miasteczka. W tej edycji projektu za cel stawiamy sobie stworzenie szlaku familoków. Na naszej aplikacji uzupełnimy informacje i zdjęcia kolejnych kolonii robotniczych. Chcemy, aby na naszej stronie zostało umieszczonych, jak najwięcej kolonii, nie tylko te które były omawiane podczas spotkań. Na mapie w aplikacji oznaczymy szlak familoków. Dzięki aplikacji mieszkańcy na własną rękę będą mogli je zwiedzić.

Szlak familoków
Osiedla

Osiedla

1. Kolonia przy starej hucie w Gliwicach.

2. Kolonia Alfreda.

3. Kolonia Zgorzelec.

4. Kolonia Robotnicza w Knurowie.

5. Osiedle Lipiny w Świętochłowicach.

6. Osiedle Niedobczyce w Rybniku.

7. Osiedle Ostrowy Górnicze w Sosnowcu.

8. Osiedle Kuźnica Rudzka - w Rudzie Śląskiej.

9. Kolonia Kalidego w Chorzowie.

10. Kolonie robotnicze śladami Kutza.

11. Kolonia robotnicza śladami "Cholonka" Janoscha.

12. Kolonie, których nie ma - przez ostatnie lata wiele z dawnych osiedli zostało wyburzonych. Podczas spotkania chcemy opowiedzieć o Familokach, które zniknęły z map. Ich historie, zdjęcia archiwalne i wspomnienia zostaną ukazane podczas spotkania online.

  • Beneficjent: Instytut Pracy i Edukacji
  • Projekt jest realizowany od 31.01.2021 r. do 31.12.2021 r. 
  • Wartość projektu: 52 000,00 zł
  • Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Wróć do listy