Projekt „Śląskie Stwory i Potwory” ma na celu zebranie i utrwalenie wiedzy o lokalnych mitach i przesądach, jako o części niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.
Celem projektu "Dziennikarz Obywatelski - zawód przyszłości" jest opracowanie materiałów pomagających w kształceniu młodych dziennikarzy obywatelskich, wykorzystując nowe media.
Tematem projektu jest tworzenie przez młodzież opowieści w formie Teatru Kamishibai o wspólnym dziedzictwie historycznym i kulturowym Polski i Litwy.
Celem projektu: „NGO Partnership for Three Seas Initiative” jest powołanie Federacji Organizacji Pozarządowych Trójmorza, dzięki czemu powstanie przestrzeń do współpracy, wzajemnej wymiany doświadczeń, a także promowania Trójmorza w państwach współtworzących inicjatywę.
Celem programu „E- usługi publiczne dostępne dla seniora” jest podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów oraz zachęcenie uczestników do korzystania z elektronicznych usług publicznych.
Program ,,Google dla Seniorów” powstał z myślą o seniorach, którzy chcą zwiększyć swoje kompetencje cyfrowe. Inicjatywa ,,Google dla Seniorów” ma na celu poprawę umiejętności obsługi narzędzi Google.
To projekt skierowany do młodzieży w wieku 14-17 lat, korzystającej z pomocy ośrodków wychowawczych, domów dziecka czy świetlic socjoterapeutycznych, mający na celu zwiększenie ich aktywności i umiejętności społecznych.
GOECONOMY 2.0 - II edycja programu mentorskiego dla 16 organizacji pozarządowych, który dotyczy ekonomizacji rozwoju instytucjonalnego.
W ramach projektu przeprowadzimy konkurs na stworzenie 10 szkolnych ekopracowni, do którego zaprosimy uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z województwa śląskiego.
Celem projektu jest wzmocnienie systemu opieki i ochrony praw osób niepełnosprawnych w regionie Kakheti w Gruzji poprzez stworzenie dla nich 10 nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach branży turystycznej, szczególnie dotkniętej skutkami pandemii COVID-19, które w wyniku uczestnictwa w projekcie oraz uzyskania wsparcia przekształcą się w przedsiębiorstwa ekonomii społecznej.
Celem projektu jest wspomaganie trybu życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne mogą uzyskać pomoc specjalisty w życiu codziennym.
Celem projektu jest utworzenie grupy wsparcia dla 150 kobiet doświadczających przemocy w rodzinie, które wezmą udział w cyklu warsztatów terapeutycznych. Dzięki nim uczestniczki zdobędą wiedzę z zakresu radzenia sobie z konfliktem, dowiedzą się, jakie istnieją formy samo rzecznictwa i gdzie należy szukać pomocy w przypadku przemocy domowej.
Celem projektu Jurajska Mapa Potrzeb Seniorów jest wsparcie osób starszych w ich codziennym życiu poprzez: możliwość samorealizacji, uczestnictwa w życiu lokalnej polityki i posiadaniu realnego wpływu na działania władz gmin.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry pracującej w zakresie edukacji ekologicznej.
Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji managerskich kadry zarządzającej w sektorze edukacji w powiecie zawierciańskim.
Celem projektu jest stworzenie Inkubatora Polskości, czyli ośrodka wspierania inicjatyw patriotycznych i konserwatywnych na Śląsku.
Celem projektu jest poprawa warunków bytowych co najmniej 120 osób poszkodowanych z regionów Kotayk, Ararat, Syunik w Armenii.
Celem projektu jest wsparcie młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z województwa śląskiego w realizacji ich oddolnych inicjatyw, przez rozdanie 1,4 miliona złotych w konkursie mikrograntowym.
To projekt skierowany do młodych obywateli państw trójmorza, zamieszkałych na terenach, których gospodarka oparta jest na paliwach kopalnych. Ma na celu przygotowanie zbioru informacji przygotowujących do tych zmian.
Rozwiń kompetencje przydatne na rynku pracy i stwórz swój autorski projekt dla społeczności lokalnej!
Inicjatywa „Zaprojektujmy miasto na zielono” ma na celu rozwinąć zielone kompetencje uczestników, zwiększyć ich świadomość ekologiczną oraz poszerzyć wiedzę na temat ochrony środowiska i zmian klimatu.
Celem inicjatywy jest zacieśnienie więzi między polskim a czeskim społeczeństwem poprzez wspólną walkę z rosyjską dezinformacją. Głównym celem jest stałe powołanie polsko-czeskiej społeczności, która będzie regularnie analizować wpisy w Internecie, serwisach społecznościowych i forach internetowych.
Familoki 2.0 to kontynuacja zeszłorocznego projektu Familoki, poświęconego odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.
Projekt ma na celu poprawę panujących warunków naszego życia w dobie kryzysu i pandemii przez wzmocenienie kreatywności.
Projekt jest skierowany do młodzieży z 4 województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego. Młodzi mieszkańcy tych regionów będą rozmawiać na temat ochrony przyrody.
Celem projektu jest dyskusja oraz wymiana dobrych praktyk dotyczących sposobów radzenia sobie młodych Europejczyków na obecnym rynku pracy, który uległ pogorszeniu w wyniku pandemii.
Celem jest wsparcie cudzoziemców w adaptacji i legalizacji pobytu w Polsce. Ośrodek Wsparcia Cudzoziemców działa w Katowicach z oddziałami terenowymi w Zabrzu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Toszku. Tarnowskich Górach i Zawierciu.
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe w Powiecie Zawierciańskim.
Głównym założeniem projektu jest stworzenie międzypokoleniowego wolontariatu na terenie Parku Śląskiego. Naszym celem jest zaktywizowanie lokalnej społeczności, zarówno młodzieży jak i seniorów, a przy tym zadbanie o dobro “Płuc Śląska”.
Prowadzimy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w 3 punktach, w Szczekocinach i dwa w Bytomiu.
Stworzyliśmy Śląskie Centrum Multikulturowe, działające na terenie 8 miast - Gliwic, Zabrza, Katowic, Rudy Śląskiej, Zawiercia, Piekar Śląskich, Toszka i Tarnowskich Gór.
Projekt jest skierowany do młodzieży z 6 krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa. Młodzi mieszkańcy Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji oraz Bułgarii będą wymieniać się doświadczeniami z czasu szczytu epidemii w ich krajach.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i zbliżenie do rynku pracy 41 osób z niepełnosprawnościami i wychowanków pieczy zastępczej.
Celem projektu jest aktywizacja osób starszych oraz zwiększenie umiejętności cyfrowych mieszkańców Zawiercia.
Celem jest udzielenie wsparcia w obszarze nowych możliwości w zakresie koordynacji integracji usług społecznych przez gminy – aspekty prawne i organizacyjne.
Celem projektu jest sformułowanie stanowiska polskiej młodzieży na temat tego, w jaki sposób należy kształtować priorytety polityki rynku pracy.
Istotą projektu są działania watchdogowe, czyli promujące jawność finansów publicznych, transparentność życia publicznego, aktywność obywatelską i partycypację w procesach stanowienia prawa lokalnego. Wszystko w trosce o jakość demokracji i samorządności.
Klaster Innowacji Społecznych jeszcze nigdy nie miał własnego medium. Aż do teraz.
W ramach projektu przeszkolimy 66 liderów społecznych z 66 miast na prawach powiatu w zakresie dostępnych instrumentów partycypacji obywatelskiej.
Wiemy jak ważna jest współpraca dlatego zainicjowaliśmy wspólny projekt wraz z Fundacją Park Śląsk. W pierwszej kolejności zbieramy środki na działania statutowe Fundacji Park Śląski. Chcemy wspólnie dotrzeć do szerokiego grona donatorów oraz promować przekazywanie 1% dla Organizacji Pożytku Publicznego.
Celem projektu jest wsparcie ekonomizacji organizacji pozarządowych poprzez ich rozwój instytucjonalny i kompetencyjny w zakresie zwiększenia możliwości do uniezależnienia się od grantów ze środków publicznych.
Celem konkursu "Śląskie Lokalnie 2020" jest rozwój młodych organizacji, grup nieformalnych, grup samopomocowych z terenu województwa śląskiego, poprzez rozdysponowanie kwoty 600 000 zł pomiędzy wnioskodawców.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców woj. śląskiego, pomiędzy 18 a 34 r.ż., poprzez ich udział w warsztatach, wykorzystujących dobrą praktykę - grę netDETEKTYW.
Celem głównym projektu jest zwiększenie poziomu kompetencji cyfrowych niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach edukacyjnych, zawodowych i rekreacyjnych.
Celem głównym projektu jest stworzenie systemu franczyzy dla podmiotów ekonomii społecznej.
Familoki - projekt poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.
To projekt społeczny skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat, mieszkającej w Bielsku-Białej, Bytomiu, Cieszynie, Jaworznie, na terenie powiatu gliwickiego i zawierciańskiego.
Opracowaliśmy aplikację, która jest narzędziem dydaktycznym wspierającym międzynarodowe wymiany młodzieży.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do działań o charakterze międzynarodowym, promowanie założeń polskiej polityki zagranicznej.
Śląski Klaster Ekonomii Społecznej i Solidarnej OWES to Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) powstały z połączenia doświadczeń biznesowych, pozarządowych i społecznych.
Ośrodek zajmuje się m.in. działaniami pomocowymi, w tym udzielaniem pomocy prawnej i psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym.
Innowacja Społeczna collab.me powstała we współpracy z Ecoryss Polska sp. z o.o. w ramach Inkubatora Innowacji Akcja Inkubacja we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.
Obywatel.IT to program podnoszenia kompetencji cyfrowych osób powyżej 25 roku życia mieszkających w województwie śląskim i opolskim”.
Projekt poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych szerzej tajemnic historycznych Gliwic.
Eksperyment społeczny Klastra Inicjatyw Społeczna, wykonana we współpracy z ruchami miejskimi mająca na celu przywrócenie mieszkańcom Gliwic nieużywanej przestrzeni w centrum miasta.
Projekt szkoleniowy dla 30 osób w wieku 28-35 pracujących z młodzieżą (40 godzin).
Projekt szkoleniowy dla 30 osób w wieku 18-24 w zakresie kompetencji cyfrowych - ochrony swojej tożsamości w Internecie.
Projekt szkoleniowy dla 24 osób w wieku 18-24 w zakresie programowania.
Szkolenie 20 młodych ludzi z Polski i z Ukrainy ze wspólną historią obu krajów.
Projekt młodzieżowy skierowany do młodzieży i decydentów z województwa Śląskiego.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wybrała w otwartym naborze Klaster Innowacji Społecznych do pełnienia roli Regionalnego Punktu Informacyjnego.
Wizyta studyjna 14 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Projekt szkoleniowy dla 24 osób w wieku 18-24 w zakresie kształtowania umiejętności interpersonalnych, przywódczych, tworzenia scenariuszy i prowadzenia warsztatów.
Projekt ma na celu promocję strategicznego znaczenia Via Carpathia dla integracji i współpracy naszego regionu w wymiarze kulturalnym i gospodarczym.
Przedsięwzięcie podczas którego tysiące młodych ludzi z całej Europy mają możliwość wyrażenia swoich poglądów na rzeczywistość która ich otacza.
W ramach projektu Instytut Pracy i Edukacji wraz z partnerem - Instytutem Wyszehradzkim, jako Operatorzy - zorganizują konkurs mikrograntów o nazwie “Śląskie Lokalnie 2018-2019”.
Innowacja Społeczna ma na celu stworzenie innowacyjnego modelu poszukiwania pracy krótkoterminowej przez młodzież przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej.
Mobilna Kawiarnia jest przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie, w którym efektywnie pracują osoby z niepełnosprawnościami.
Powstała we współpracy z DGA S.A. w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych Wielkich Jutra we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.
Celem projektu “Mapa Lokalnych Potrzeb Seniorów” jest aktywizacja seniorów przez promocję partycypacji obywatelskiej.
Projekt miał na celu promocję wolontariatu wśród seniorów, wzajemną integrację oraz budowanie więzi międzypokoleniowej.
Projekt ma celu stworzenie innowacyjnego modelu aktywizacji samotnych seniorów poprzez wspólne gotowanie w kuchni mobilnej i budowanie więzi ze społecznością lokalną.
Projekt edukacyjny skierowany do 30 nieformalnych grup senioralnych z województwa śląskiego.
Projekt miał na celu promocję wolontariatu wśród seniorów, integrację międzypokoleniową oraz odbudowanie więzi społecznych w społeczności lokalnej poprzez pomaganie sobie nawzajem.
Projekt "Zmień Gliwice" nastawiony był na angażowanie obywateli w sprawy wspólnotowe poprzez dawanie im możliwości aktywnego działania w obrębie swoich miast przy użyciu aplikacji mobilnej.